The standard half-cell reduction potential for $A{{g}^{+}}|Ag$ is 0.7991 V at $25{}^\circ $C. Given that the experimental value of Ksp $1.56\times {{10}^{-10}}$ for AgCl, calculate the standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode.
(A) 0.2192V
(B) -0.2192V
(C) -1.2192V
(D) 1.219V
Answer
660k+ views
Hint: Ag undergoes reduction by accepting an electron. Standard potential of a cell can be calculated using standard Gibbs energy. Gibb’s energy can be calculated using the given Ksp value. Gibb’s energy is given by formula
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE } \\
& \Delta \text{G= -RT ln K} \\
& \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
When E is emf of cell, F is amount of charge passed, n is no. of electrons involved in reaction, G is Gibb’s energy of reaction then
$\Delta \text{G= -nFE }$
From measurement of E of the cell, we can obtain Gibb’s Energy and vice versa can be also done.
From Ksp value, Gibb’s Energy can be calculated using following Formula:
$\Delta G=-RT\operatorname{ln Ksp}$
As given in data,
\[A{{g}^{+}}+{{e}^{-}}\to Ag\], number of moles of electron is one, so n=1
$\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE} \\
& \text{ } \\
\end{align}$= -1 (96485) (0.7991)
= -77.1KJ
\[AgCl\to Ag+C{{l}^{-}}\]
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -RT ln Ksp} \\
& \text{ = -8}\text{.314}\times \text{298 }\times \text{ln (1}\text{.56}\times \text{1}{{\text{0}}^{10}}) \\
& \\
\end{align}\] = 55.95KJ
So, Gibb’s Energy required to calculate Standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl cell can be obtained by adding both value of $\Delta G$
$\Delta G$= -77.10 + 55.95 = -21.15KJ
So, standard half-cell potential can be calculated as follows:
\[{{E}^{0}}=\dfrac{-\Delta G}{nF}\dfrac{-21.15}{(1\text{) }96.485} = +0.2192\]V
So, standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode is 0.2192V.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Electrical potential multiplied by total charge passed is equal to electrical work done in one second. When maximum work is to be obtained from a galvanic cell, then charge has to be passed reversibly. The reversible work done by galvanic cells is equal to a decrease in its Gibb’s energy.
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE } \\
& \Delta \text{G= -RT ln K} \\
& \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
When E is emf of cell, F is amount of charge passed, n is no. of electrons involved in reaction, G is Gibb’s energy of reaction then
$\Delta \text{G= -nFE }$
From measurement of E of the cell, we can obtain Gibb’s Energy and vice versa can be also done.
From Ksp value, Gibb’s Energy can be calculated using following Formula:
$\Delta G=-RT\operatorname{ln Ksp}$
As given in data,
\[A{{g}^{+}}+{{e}^{-}}\to Ag\], number of moles of electron is one, so n=1
$\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE} \\
& \text{ } \\
\end{align}$= -1 (96485) (0.7991)
= -77.1KJ
\[AgCl\to Ag+C{{l}^{-}}\]
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -RT ln Ksp} \\
& \text{ = -8}\text{.314}\times \text{298 }\times \text{ln (1}\text{.56}\times \text{1}{{\text{0}}^{10}}) \\
& \\
\end{align}\] = 55.95KJ
So, Gibb’s Energy required to calculate Standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl cell can be obtained by adding both value of $\Delta G$
$\Delta G$= -77.10 + 55.95 = -21.15KJ
So, standard half-cell potential can be calculated as follows:
\[{{E}^{0}}=\dfrac{-\Delta G}{nF}\dfrac{-21.15}{(1\text{) }96.485} = +0.2192\]V
So, standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode is 0.2192V.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Electrical potential multiplied by total charge passed is equal to electrical work done in one second. When maximum work is to be obtained from a galvanic cell, then charge has to be passed reversibly. The reversible work done by galvanic cells is equal to a decrease in its Gibb’s energy.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

