A train passes an electric post in 10 second and a bridge of length 2 km in 110 second. The speed of engine is:
(a) 18 kmph
(b) 36 kmph
(c) 72 kmph
(d) 90 kmph
Answer
596.3k+ views
Hint: The above problem can be solved by using the formula of the speed. First calculate the length of the train to find the speed of the engine and then find the speed of the engine.
Complete step by step answer
Given: The time for crossing the post is $t = 10\;{\text{s}}$, the time for crossing the bridge is $T = 110\;{\text{s}}$, the length of the bridge is $L = 2\;{\text{km}} = 2\;{\text{km}} \times \dfrac{{1000\;{\text{m}}}}{{1\;{\text{km}}}} = 2000\;{\text{m}}$.
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the post is given as:
$\Rightarrow$ ${v_1} = \dfrac{l}{t}......\left( 1 \right)$
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the bridge is given as:
$\Rightarrow$${v_2} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 2 \right)$
The speed of the engine remains the same to cross the post and bridge, so equate the equation (10 and equation (2) to calculate the length of the train.
$\Rightarrow$${v_1} = {v_2}$
$\dfrac{l}{t} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 3 \right)$
Substitute 2 km for L, 10 s for t and 110 s for T in the equation (3) to find the length of the train.
$\Rightarrow$ $\dfrac{l}{{10\;{\text{s}}}} = \dfrac{{2\;{\text{km}} + l}}{{110\;{\text{s}}}}$
$11l = 2\;{\text{km}} + l$
$\Rightarrow$$10l = 2\;{\text{km}}$
$l = 0.2\;{\text{km}}$
Substitute $0.2\;{\text{km}}$ for l and 10 s for t in the equation (1) to find the speed of the engine.
$\Rightarrow$${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{10\;{\text{s}}}}$
${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{\left( {10\;{\text{s}} \times \dfrac{{1\;{\text{h}}}}{{3600\;{\text{s}}}}} \right)}}$
$\Rightarrow$${v_1} = 72\;{\text{km}}/{\text{h}}$
Thus, the speed of the engine is $72\;{\text{km}}/{\text{h}}$ and the option (c) is the correct answer.
Note:
The above problem can also be solved by the concept of the relative motion. The resultant speed becomes equal to the sum of the speed of both objects if both objects move in opposite directions and become equal to subtraction of speed of both objects.
Complete step by step answer
Given: The time for crossing the post is $t = 10\;{\text{s}}$, the time for crossing the bridge is $T = 110\;{\text{s}}$, the length of the bridge is $L = 2\;{\text{km}} = 2\;{\text{km}} \times \dfrac{{1000\;{\text{m}}}}{{1\;{\text{km}}}} = 2000\;{\text{m}}$.
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the post is given as:
$\Rightarrow$ ${v_1} = \dfrac{l}{t}......\left( 1 \right)$
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the bridge is given as:
$\Rightarrow$${v_2} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 2 \right)$
The speed of the engine remains the same to cross the post and bridge, so equate the equation (10 and equation (2) to calculate the length of the train.
$\Rightarrow$${v_1} = {v_2}$
$\dfrac{l}{t} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 3 \right)$
Substitute 2 km for L, 10 s for t and 110 s for T in the equation (3) to find the length of the train.
$\Rightarrow$ $\dfrac{l}{{10\;{\text{s}}}} = \dfrac{{2\;{\text{km}} + l}}{{110\;{\text{s}}}}$
$11l = 2\;{\text{km}} + l$
$\Rightarrow$$10l = 2\;{\text{km}}$
$l = 0.2\;{\text{km}}$
Substitute $0.2\;{\text{km}}$ for l and 10 s for t in the equation (1) to find the speed of the engine.
$\Rightarrow$${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{10\;{\text{s}}}}$
${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{\left( {10\;{\text{s}} \times \dfrac{{1\;{\text{h}}}}{{3600\;{\text{s}}}}} \right)}}$
$\Rightarrow$${v_1} = 72\;{\text{km}}/{\text{h}}$
Thus, the speed of the engine is $72\;{\text{km}}/{\text{h}}$ and the option (c) is the correct answer.
Note:
The above problem can also be solved by the concept of the relative motion. The resultant speed becomes equal to the sum of the speed of both objects if both objects move in opposite directions and become equal to subtraction of speed of both objects.
Recently Updated Pages
Four persons A B C and D initially at the corners of class 11 physics JEE_Main

What is the difference between Conduction and conv class 11 physics JEE_Main

Moment of inertia of solid sphere about its diameter class 11 physics JEE_Main

If a piece of ice floating on the surface of water class 11 physics JEE_Main

At what temperature speed of sound in air will be doubled class 11 physics JEE_Main

A closed organ pipe and an open organ pipe are tuned class 11 physics JEE_Main

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Uniform Acceleration in Physics

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 2 - Motion in a Straight Line - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 3 Motion In A Plane - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

