A particle in SHM is described by the displacement function $ x\left( t \right){\text{ }} = {\text{ }}acos\left( {ax + {\text{ }}\theta } \right) $ . if the initial position of the particle is 1cm and its initial velocity is $ \pi cm/s $ . the angular frequency of the particles is $ \pi {\text{ }}rad/s $ , then its amplitude is ?
(A) $ 1cm $
(B) $ \sqrt 2 cm $
(C) $ 2cm $
(D) $ 2.5cm $
Answer
557.1k+ views
Hint: The function for displacement is given in the question, we can get the equation for velocity by differentiating the displacement with time. The value of displacement and velocity of the particle at time zero is also given, this value can be substituted in the steps while deriving the answer. After finding all the parameters the amplitude can be found out.
Complete answer:
From the question displacement function of the particle is given by , $ x\left( t \right){\text{ }} = {\text{ }}acos\left( {ax + {\text{ }}\theta } \right) $
At time $ t = 0 $ , position $ x(0) = 1cm $ and velocity $ v(0) = \pi cm/s $
To get velocity, we differentiate position with respect to time
$ v(t) = - a(\omega )sin(\omega t + \varphi ) - - - - - (1) $
At time $ t = 0 $
$ x(0) = a\cos (\phi ) - - - - - (2) $
$ v(0) = - a\omega sin(\phi ) - - - - - (3) $
Dividing (3) by (2) we get
$ \dfrac{{v(0)}}{{x(0)}} = - \omega \tan \phi - - - - - (4) $
But we know that $ x(0) = 1cm $ and $ v(0) = \pi cm/s $
Therefore , (4) becomes , $ \pi = - \omega \tan \phi - - - - - (5) $
Given angular frequency $ \left( \omega \right) $ is $ \pi {\text{ }}rad/s $
(5) becomes , $ \tan \phi = - 1 $
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{{3\pi }}{4} $ or $ \dfrac{{7\pi }}{4} $
But at $ t = 0 $ , $ x(0) = A\cos (\phi ) = 1 $
$ \Rightarrow \cos (\phi ) $ is positive
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{{7\pi }}{4} $
$ \Rightarrow a\cos \left( {\dfrac{{7\pi }}{4}} \right) = 1 $
$ \Rightarrow a = \dfrac{1}{{\left( {{{\cos }^{ - 1}}\left( {\dfrac{{7\pi }}{4}} \right)} \right)}} $
$ \Rightarrow a = \dfrac{1}{{0.707}} $
$ \Rightarrow a = 1.414 = \sqrt 2 $ , this is the amplitude.
The answer is option (B), $ \sqrt 2 $ .
Note:
SHM stands for Simple Harmonic Motion, which is described as a motion in which the restoring force is proportional to the body's displacement from its mean position. This restorative force always moves in the direction of the mean position. The period T is the amount of time it takes the particle to complete one oscillation and return to its initial location. The angular frequency is denoted by $ \omega = \dfrac{{2\pi }}{T} $ , where T is the period. Radians per second are used to measure angular frequency.
Complete answer:
From the question displacement function of the particle is given by , $ x\left( t \right){\text{ }} = {\text{ }}acos\left( {ax + {\text{ }}\theta } \right) $
At time $ t = 0 $ , position $ x(0) = 1cm $ and velocity $ v(0) = \pi cm/s $
To get velocity, we differentiate position with respect to time
$ v(t) = - a(\omega )sin(\omega t + \varphi ) - - - - - (1) $
At time $ t = 0 $
$ x(0) = a\cos (\phi ) - - - - - (2) $
$ v(0) = - a\omega sin(\phi ) - - - - - (3) $
Dividing (3) by (2) we get
$ \dfrac{{v(0)}}{{x(0)}} = - \omega \tan \phi - - - - - (4) $
But we know that $ x(0) = 1cm $ and $ v(0) = \pi cm/s $
Therefore , (4) becomes , $ \pi = - \omega \tan \phi - - - - - (5) $
Given angular frequency $ \left( \omega \right) $ is $ \pi {\text{ }}rad/s $
(5) becomes , $ \tan \phi = - 1 $
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{{3\pi }}{4} $ or $ \dfrac{{7\pi }}{4} $
But at $ t = 0 $ , $ x(0) = A\cos (\phi ) = 1 $
$ \Rightarrow \cos (\phi ) $ is positive
$ \Rightarrow \phi = \dfrac{{7\pi }}{4} $
$ \Rightarrow a\cos \left( {\dfrac{{7\pi }}{4}} \right) = 1 $
$ \Rightarrow a = \dfrac{1}{{\left( {{{\cos }^{ - 1}}\left( {\dfrac{{7\pi }}{4}} \right)} \right)}} $
$ \Rightarrow a = \dfrac{1}{{0.707}} $
$ \Rightarrow a = 1.414 = \sqrt 2 $ , this is the amplitude.
The answer is option (B), $ \sqrt 2 $ .
Note:
SHM stands for Simple Harmonic Motion, which is described as a motion in which the restoring force is proportional to the body's displacement from its mean position. This restorative force always moves in the direction of the mean position. The period T is the amount of time it takes the particle to complete one oscillation and return to its initial location. The angular frequency is denoted by $ \omega = \dfrac{{2\pi }}{T} $ , where T is the period. Radians per second are used to measure angular frequency.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

