A particle at rest falls under gravity (g = 9.8m/s) such that it travels 53.9m in last second of the journey total time of the fall is:
Answer
624k+ views
Hint: In order to solve this question we have to use one of the equation of the motion for the distance while applying three different conditions, one is the distance in total time t, second one is the distance covered in (t-1) second and the third one time taken for the distance of 53.9 m by using this we can derive total time of the fall for the particle.
Formula used:
\[\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& {{s}_{n}}=u+\dfrac{1}{2}a\left( 2n-1 \right) \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
Let’s take the total time taken by the particle to fall is t.
Now we know that equation of the motion for the distance s and the time t
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}....\left( 1 \right)\]
Here particle full form rest hence initial velocity u = 0 and it is falling under the gravity therefore the acceleration a will be gravitational acceleration ‘g’ in equation (1)
S = total distance travelled by the particle
u = initial velocity of the particle
t = total time
a = acceleration of the particle
Now substitute values in the equation (1)
$\begin{align}
& \Rightarrow {{s}_{t}}=0+\dfrac{1}{2}g{{t}^{2}} \\
& \therefore {{s}_{t}}=\dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}....\left( 2 \right) \\
\end{align}$
Now distance travelled by the particle in (t-1) s.
$\begin{align}
& {{s}_{t-1}}=0+\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}} \\
& \therefore {{s}_{t-1}}=\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}}...\left( 3 \right) \\
\end{align}$
Now the distance travelled by the particle in the last one second.
${{s}_{t-1}}=53.9m....\left( 4 \right)$
Now from the equation (2) (3) and (4) we can write that the total time taken by the particle is,
${{s}_{t}}={{s}_{t-1}}+{{s}_{t=1}}...\left( 5 \right)$
Now let’s substitute all the values in the equation (5)
$\begin{align}
& \dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}=\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}}+53.9 \\
& \Rightarrow \dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}-\dfrac{1}{2}g\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right)=53.9 \\
& \Rightarrow \dfrac{1}{2}\times 9.8\left( {{t}^{2}}-\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right) \right)=53.9 \\
& \Rightarrow 4.9\left( {{t}^{2}}-\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right) \right)=53.9 \\
& \Rightarrow 2t-1=\dfrac{53.9}{4.9} \\
& \Rightarrow 2t-1=11 \\
& \Rightarrow 2t=12 \\
& \therefore t=6s \\
\end{align}$
Therefore option (c) 6s is correct.
Note:
There is another short cut method to solve this question we know that formula for the distance at n second is,
\[{{s}_{n}}=u+\dfrac{1}{2}a\left( 2n-1 \right)\]
Replace n with t, and a with ‘g
Here,
$\begin{align}
& {{s}_{n}}=53.9m \\
& u=0m/s \\
& a=9.8m/{{s}^{2}}\left( g \right) \\
& n=t \\
\end{align}$
Substitute all the values in equation
\[\begin{align}
& \Rightarrow 53.9=0+\dfrac{1}{2}\times 9.8\left( 2t-1 \right) \\
& \Rightarrow 11=2t-1 \\
& \Rightarrow 2t=12 \\
& \therefore t=6s \\
\end{align}\]
Formula used:
\[\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& {{s}_{n}}=u+\dfrac{1}{2}a\left( 2n-1 \right) \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
Let’s take the total time taken by the particle to fall is t.
Now we know that equation of the motion for the distance s and the time t
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}....\left( 1 \right)\]
Here particle full form rest hence initial velocity u = 0 and it is falling under the gravity therefore the acceleration a will be gravitational acceleration ‘g’ in equation (1)
S = total distance travelled by the particle
u = initial velocity of the particle
t = total time
a = acceleration of the particle
Now substitute values in the equation (1)
$\begin{align}
& \Rightarrow {{s}_{t}}=0+\dfrac{1}{2}g{{t}^{2}} \\
& \therefore {{s}_{t}}=\dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}....\left( 2 \right) \\
\end{align}$
Now distance travelled by the particle in (t-1) s.
$\begin{align}
& {{s}_{t-1}}=0+\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}} \\
& \therefore {{s}_{t-1}}=\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}}...\left( 3 \right) \\
\end{align}$
Now the distance travelled by the particle in the last one second.
${{s}_{t-1}}=53.9m....\left( 4 \right)$
Now from the equation (2) (3) and (4) we can write that the total time taken by the particle is,
${{s}_{t}}={{s}_{t-1}}+{{s}_{t=1}}...\left( 5 \right)$
Now let’s substitute all the values in the equation (5)
$\begin{align}
& \dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}=\dfrac{1}{2}g{{\left( t-1 \right)}^{2}}+53.9 \\
& \Rightarrow \dfrac{1}{2}g{{t}^{2}}-\dfrac{1}{2}g\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right)=53.9 \\
& \Rightarrow \dfrac{1}{2}\times 9.8\left( {{t}^{2}}-\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right) \right)=53.9 \\
& \Rightarrow 4.9\left( {{t}^{2}}-\left( {{t}^{2}}-2t+1 \right) \right)=53.9 \\
& \Rightarrow 2t-1=\dfrac{53.9}{4.9} \\
& \Rightarrow 2t-1=11 \\
& \Rightarrow 2t=12 \\
& \therefore t=6s \\
\end{align}$
Therefore option (c) 6s is correct.
Note:
There is another short cut method to solve this question we know that formula for the distance at n second is,
\[{{s}_{n}}=u+\dfrac{1}{2}a\left( 2n-1 \right)\]
Replace n with t, and a with ‘g
Here,
$\begin{align}
& {{s}_{n}}=53.9m \\
& u=0m/s \\
& a=9.8m/{{s}^{2}}\left( g \right) \\
& n=t \\
\end{align}$
Substitute all the values in equation
\[\begin{align}
& \Rightarrow 53.9=0+\dfrac{1}{2}\times 9.8\left( 2t-1 \right) \\
& \Rightarrow 11=2t-1 \\
& \Rightarrow 2t=12 \\
& \therefore t=6s \\
\end{align}\]
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

