A motorist travelled the distance between two towns which is 65 km in 2 hours and 10 minutes. Find the speed in meters per minute.
Answer
681.3k+ views
Hint: We will apply the formula of speed equals to distance travelled divided by time taken. This can be numerically written as speed = $\dfrac{D}{T}$. Here D is the distance and T is the time.
Complete step-by-step answer:
According to the question we need to find speed in meter per minute units. So we will convert every unit in meters and minutes. The time taken in the question is 2 hours and 10 minutes. Now, we will convert this unit into minutes. This is given by using the conversion of 1 hour equals to 60 minutes. That is 1 hour = 60 minutes or, $\dfrac{1\,hour}{60\,min}=1$ where min represents minutes.
Therefore, we time given in the question as 2 hours and 10 minutes can be written as, 2 hours + 10 minutes = 2 (60 minutes) + 10 minutes. Here, at this step we have substituted 60 minutes in 1 hour. Thus, we have that, 2 (60 minutes) + 10 (minutes) = 120 minutes + 10 minutes. Therefore, the time is 130 minutes.
Now, in the question we have the information about the motorist that he has travelled the distance of 65 km. Since, we need the answer in meters per minute so we will convert the distance 65 km into meters. For this we will use the conversion of 1 km = 1000 meters.
So, we will substitute the value of 1 km in 65 km as 65 km can be written as 65$\times $1 km. Thus, we have 65 km = 65$\times $1 km. At this step we will substitute the value of 1 km = 1000 meters. Thus, we get
65$\times $1 km = 65$\times $1000 meters.
Therefore, we have a distance covered by the motorist given by 65000 meters. Now, we apply the formula to find out the speed of the motorist. This can be done by using the formula written as speed = $\dfrac{D}{T}$. By substituting the values of distance as 65000 meters and time as 130 minutes we have
\[\begin{align}
& speed=\dfrac{65000}{130} \\
& \Rightarrow speed=500 \\
\end{align}\]
Hence, the speed of the motorist is 500 meter per minute.
Note: We could have found out the speed of the motorist in kilometers per hour. But this can only be done if it is mentioned in the question. Since in the question we are given that the speed should be in meters per minute then in this case no other unit will be needed. We could have alternatively solved it by finding speed first in km/hr and then converting the units into meter per minute.
Complete step-by-step answer:
According to the question we need to find speed in meter per minute units. So we will convert every unit in meters and minutes. The time taken in the question is 2 hours and 10 minutes. Now, we will convert this unit into minutes. This is given by using the conversion of 1 hour equals to 60 minutes. That is 1 hour = 60 minutes or, $\dfrac{1\,hour}{60\,min}=1$ where min represents minutes.
Therefore, we time given in the question as 2 hours and 10 minutes can be written as, 2 hours + 10 minutes = 2 (60 minutes) + 10 minutes. Here, at this step we have substituted 60 minutes in 1 hour. Thus, we have that, 2 (60 minutes) + 10 (minutes) = 120 minutes + 10 minutes. Therefore, the time is 130 minutes.
Now, in the question we have the information about the motorist that he has travelled the distance of 65 km. Since, we need the answer in meters per minute so we will convert the distance 65 km into meters. For this we will use the conversion of 1 km = 1000 meters.
So, we will substitute the value of 1 km in 65 km as 65 km can be written as 65$\times $1 km. Thus, we have 65 km = 65$\times $1 km. At this step we will substitute the value of 1 km = 1000 meters. Thus, we get
65$\times $1 km = 65$\times $1000 meters.
Therefore, we have a distance covered by the motorist given by 65000 meters. Now, we apply the formula to find out the speed of the motorist. This can be done by using the formula written as speed = $\dfrac{D}{T}$. By substituting the values of distance as 65000 meters and time as 130 minutes we have
\[\begin{align}
& speed=\dfrac{65000}{130} \\
& \Rightarrow speed=500 \\
\end{align}\]
Hence, the speed of the motorist is 500 meter per minute.
Note: We could have found out the speed of the motorist in kilometers per hour. But this can only be done if it is mentioned in the question. Since in the question we are given that the speed should be in meters per minute then in this case no other unit will be needed. We could have alternatively solved it by finding speed first in km/hr and then converting the units into meter per minute.
Recently Updated Pages
Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

10 examples of friction in our daily life

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

Trending doubts
List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE

The plural of Chief is Chieves A True B False class 7 english CBSE

Write a short note on the great bath of MohenjoDar class 7 social science CBSE

Differentiate between weather and climate How do they class 7 social science CBSE

Mark the following places in the given outline map class 7 social science CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE


