A body oscillates with Simple Harmonic Motion according to the equation $x=5.0\cos (2\pi t+\pi )$. At time $t=1.5s$ , its displacement, speed and acceleration respectively are:
(A). \[0,-10\pi ,20{{\pi }^{2}}\]
(B). \[5,0,-20{{\pi }^{2}}\]
(C ). \[2.5,+20\pi ,0\]
(D). \[-5.0,+5\pi ,-10{{\pi }^{2}}\]
Answer
675.9k+ views
Hint: If the equation of SHM is given, then we can easily calculate its speed and acceleration. Speed is a derivative of displacement with respect to time and acceleration can be calculated by taking the double derivative of displacement with respect to time.
Complete step-by-step solution -
Firstly, we will calculate the displacement of the body undergoing Simple harmonic motion at a time t= 1.5sec,
According to the question:
$x=5.0\cos (2\pi t+\pi )$
This is our equation (1)
Substituting the value of t
$t=1.5$
$\Rightarrow x=5.0\cos (2\pi \times t+\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (2\pi \times 1.5+\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (3\pi +\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (4\pi )$
We know,
\[\cos \left( n\pi \right)={{\left( -1 \right)}^{n}}\]
\[\Rightarrow x=5\]
Hence, displacement is \[x=5\]
Now, to calculate speed of the body we need to differentiate equation (1) with respect to time
On differentiating we get
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=\dfrac{d\left[ 5.0\cos \left( 2\pi t+\pi \right) \right]}{d{{t}^{{}}}}$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-5.0\times 2\pi\sin \left( 2\pi t+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-10.0\times \pi\sin \left( 2\pi \times 1.5+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-10.0\times \pi\sin \left( 4\pi \right)$
We know,
$\sin \left( n\pi \right)=0$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{dt}=0$
Therefore, the speed of the oscillating body is 0
To calculate acceleration, we will double differentiate equation (1) with respect to time.
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=\dfrac{{{d}^{2}}\left[ 5.0\cos \left( 2\pi t+\pi \right) \right]}{d{{t}^{2}}}$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 2\pi t+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 2\pi \times 1.5+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 3\pi +\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 4\pi \right)$
We know,
\[\cos \left( n\pi \right)={{\left( -1 \right)}^{n}}\]
\[\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\]
Hence the acceleration of the oscillating body is $-20{{\pi }^{2}}$
The correct answer is B. \[5,0,-20{{\pi }^{2}}\]
Additional information:
Simple harmonic motion is a periodic motion in which a body oscillates about a mean equilibrium position under a restoring force which is directly proportional to the displacement of the body from the mean position. The formula for SHM is given by:
$x={{x}_{0}}\cos (\omega t+\phi )$
Note: Students should remember that acceleration and displacement are in opposite directions that is why in the answer too acceleration is negative while displacement is positive. Also, to calculate instantaneous time the value of time should be substituted directly in place of ‘t’ in the given equation.
Complete step-by-step solution -
Firstly, we will calculate the displacement of the body undergoing Simple harmonic motion at a time t= 1.5sec,
According to the question:
$x=5.0\cos (2\pi t+\pi )$
This is our equation (1)
Substituting the value of t
$t=1.5$
$\Rightarrow x=5.0\cos (2\pi \times t+\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (2\pi \times 1.5+\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (3\pi +\pi )$
$\Rightarrow x=5.0\cos (4\pi )$
We know,
\[\cos \left( n\pi \right)={{\left( -1 \right)}^{n}}\]
\[\Rightarrow x=5\]
Hence, displacement is \[x=5\]
Now, to calculate speed of the body we need to differentiate equation (1) with respect to time
On differentiating we get
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=\dfrac{d\left[ 5.0\cos \left( 2\pi t+\pi \right) \right]}{d{{t}^{{}}}}$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-5.0\times 2\pi\sin \left( 2\pi t+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-10.0\times \pi\sin \left( 2\pi \times 1.5+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{d{{t}^{{}}}}=-10.0\times \pi\sin \left( 4\pi \right)$
We know,
$\sin \left( n\pi \right)=0$
$\Rightarrow \dfrac{dx}{dt}=0$
Therefore, the speed of the oscillating body is 0
To calculate acceleration, we will double differentiate equation (1) with respect to time.
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=\dfrac{{{d}^{2}}\left[ 5.0\cos \left( 2\pi t+\pi \right) \right]}{d{{t}^{2}}}$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 2\pi t+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 2\pi \times 1.5+\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 3\pi +\pi \right)$
$\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\cos \left( 4\pi \right)$
We know,
\[\cos \left( n\pi \right)={{\left( -1 \right)}^{n}}\]
\[\Rightarrow \dfrac{{{d}^{2}}x}{d{{t}^{2}}}=-20.0{{\pi }^{2}}\]
Hence the acceleration of the oscillating body is $-20{{\pi }^{2}}$
The correct answer is B. \[5,0,-20{{\pi }^{2}}\]
Additional information:
Simple harmonic motion is a periodic motion in which a body oscillates about a mean equilibrium position under a restoring force which is directly proportional to the displacement of the body from the mean position. The formula for SHM is given by:
$x={{x}_{0}}\cos (\omega t+\phi )$
Note: Students should remember that acceleration and displacement are in opposite directions that is why in the answer too acceleration is negative while displacement is positive. Also, to calculate instantaneous time the value of time should be substituted directly in place of ‘t’ in the given equation.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

